You are currently viewing Świąteczne opowieści

Świąteczne opowieści

W przeciwieństwie do wielu osób, bardzo lubię Święta Bożego Narodzenia. Podoba mi się świąteczny wystrój domu, kolorowa choinka, tradycyjne potrawy, przytulne światło świec oraz wizyty rodzinne i przyjacielskie. Tegoroczne Boże Narodzenie  ma dla mnie wyjątkowy smak, ponieważ po raz pierwszy zasiądzie z nami do stołu moja kochana wnuczka Eliza, która niedawno skończyła rok. Uwielbiam także dni łączące zimowe święta z Nowym Rokiem. Zazwyczaj nie mam wtedy żadnych szczególnych obowiązków, niewiele muszę, za to sporo mogę. Mogę na przykład dużo czytać. Oczywiście wyłącznie przyjemnych, emanujących dobrym i miłym przesłaniem książek z dużą porcją dobrego humoru i oszałamiających ilustracji, bo bardzo, ale to bardzo przepadam za obrazkami w literaturze. A ponieważ pragnę się z Państwem podzielić tymi wszystkimi dobrami, dlatego też w niniejszym poście zarekomenduję trzy pozycje o tematyce zimowo – świątecznej.

            Pierwsze miejsce na mojej krótkiej liście zajmują Opowiadania bożonarodzeniowe. Składaja się na nie przepiękne utwory autorstwa wybitnych klasyków literatury pięknej: Andersena, braci Grimm, Puszkina, Bułhakowa, Tołstoja, Londona, Karela Capka, Adalberta Stiftera i jeszcze kilku innych. Niektóre są nam znane, chociażby Dziewczynka z zapałkami, ale inne zupełnie nie, gdyż nigdy dotąd ich w Polsce nie wydano (np. Ślady Karela Capka). Cechą szczególną prezentowanego zbioru jest szeroka gama zawartych w utworach emocji: od smutku, czy nawet rozpaczy, poprzez melancholię, niepewność, zmęczenie, nadzieję do czułości, pogody ducha, ironii ze szczyptą sarkazmu (Puszkin, Bułhakow) aż do  ciepłego, ożywczego humoru, w  którego aurze wszyscy czują się dobrze niczym w blasku kominka. Ów humor to w pewnym sensie zasługa Czechów,  dokonujących wyboru zamieszczonych w omawianym tomie opowiadań oraz czeskich ilustratorów znakomicie wychwytujących humor tekstów, do których stworzyli rysunki.

            Druga propozycja to urocza opowieść o legendach i obyczajach związanych z postacią świętego Mikołaja zaprezentowana przez Jean – Louis Hue,o intrygującym tytule Sekrety świętego Mikołaja.  To malutkie, prześliczne i urokliwie napisane ( oraz świetnie przetłumaczone  )  a przy tym opatrzone rzetelną bibliografią świadczącą o ogromie dobrej roboty wykonanej przez autora dziełko, zasłużyło na wyróżnienie jedną z najwyższych nagród literackich we Francji – nagrodą Goncourtów. Jean – Louis Hue zapragnął odnaleźć świętego Mikołaja i w tym celu przemierzył wszystkie miejsca, w których pozostawił on jakiekolwiek ślady, od Dalekiej Północy, poprzez Holandię, Niemcy, Francję. Z owych wojaży przywiózł bagaże pełne skarbów, którymi dzieli się w swoim minimalistycznym w formie, lecz bogatym w treści opracowaniu. Jego lekki, poetycki, lecz jednocześnie zwięzły styl zachęci do lektury wszystkie dzieci: stare, młode i  te zupełnie małe.

            Ostatnia rekomendacja dotyczy książki kucharskiej  W staropolskiej kuchni i przy polskim stole popełnionej przez Marię Lemnis i Henryka Vitry, czyli Tadeusza Żakieja ukrywającego się za tym podwójnym pseudonimem. Co prawda nie ma ona w całości zimowego charakteru, ponieważ autor w sposób erudycyjnie gawędziarski opowiada o całorocznych polskich tradycjach świątecznych. Znajdziemy tu więc najprzeróżniejsze legendy i historie związane z kuchnią, dowiemy się , jak oraz ile jadali królowie, magnaci i mieszczanie, poznamy filary kuchni polskiej oraz zgłębimy tajniki rodzimej gościnności i kultury towarzyskiej. Ponadto łykniemy obfitą porcję wiedzy o typowo polskich produktach żywieniowych i zawrzemy znajomość z najciekawszymi i jednocześnie najbardziej tradycyjnymi przepisami na dania świąteczne i codzienne. Nawet jeśli nigdy nie zastosujemy ich w naszej osobistej kuchni, to z pewnością poczujemy ten smak, gdyż Żakiej pisze o jedzeniu językiem tak smakowitym i obrazowym, że pobudza wszystkie zmysły.

             To już koniec moich świątecznych polecanek. Życzę Państwu dobrych, miłych  pełnych wesołości oraz zaczytanych Świąt. Zachęcam też do dzielenia się wrażeniami ze swoich zimowych lektur. Chętnie przeczytam książki ciekawie i z przekonaniem zarekomendowane.

 Tytuł: Opowiadania bożonarodzeniowe

Liczba stron: 479

Wydawnictwo: Media Rodzina

Tytuł: Sekrety świętego Mikołaja

Autor: Jean – Louis Hue

Tłumaczenie: Edward Rutkowskie

Liczba stron: 144

Wydawnictwo: Ossolineum

Tytuł: w staropolskiej kuchni i przy polskim stole

Autor: Maria Lemnis, Henryk Vitry

Liczba stron: 327

Wydawnictwo : Interpress

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz